Vi kan ikke acceptere at søen forsvinder

Vi vil ikke acceptere at søen fjernes, det er besluttet på flere generalforsamlinger, fortæller formanden for MES, Kay Laursen, der føler at selskabet er blevet ekstremt dårligt behandlet af Ikast-Brande kommune

Af Villy Guldbrand Jensen

MES – der er den største lodsejer omkring MES-søen – går ikke ind for at søen skal fjernes til fordel for at Skjern-åen kan komme tilbage til sit naturlige leje, idet vi ser at der er foreslået en anden løsning til laksens passage.

- Vi føler på mange måder at vi er blevet dårligt og mangelfuldt behandlet af kommunen omkring tankere om MES-søens fremtid, fortæller Kay Laursen.

Læs hele artiklen i Brande Bladet i denne uge.

Kommentarer

Jeg forstår så godt at Formand og Direktør for MES, står frem og tilkendegiver at de ikke vil have nedlagt MES søen. Nu har vi nedlagt en sø, Brande Elværk sø som mange i weekenden gik en tur rundt om og nød naturen, hvor mange tager turen i dag? der er jo ikke hygge og stemning mere. Kunne man så ikke acceptere at nu har vi nedlagt en sø, nu beholder vi den anden, så har man ligesom delt sol og vind lige. Det er beskæmmende at MES som er den største lodsejer, ikke har noget at skulle have sagt over egen område. Når man så kan læse at Kasper Pauli udtaler, vi nedlægger søen men i får noget der er bedre?. Hvad er det for en bedrevidende og fjollet måde at udtale sig på, når flertallet i Brande ønsker at bevare en perle som har eksisteret i 100 år, er der ikke hævdt på et så gammelt område. Når man tænker på Ikast Brandes måde at håndtere denne sag drager det uvilkårligt paralleller til den super enfoldige  diktator vi har fået i USA. Adlyd eller bliv straffet, jeg alene vide. Jeg håber i den grad at man kommer til fornuft og lytter til borgerne, som nu en gang har valgt beslutningstagerne, lad os kunne stemme jer ind igen næste gang??. Tænk lige på hvad der skete da man rettede Skjern å ud i Skjern Enge, den er tilbageført i dag, men det har man selvfølgelig styr på, dejligt vi har kloge mennesker i Kasper Paulis udvalg. Tænk jer om.   

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Brande Camping
Bannerannonce Rahbek VVS ApS

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul