Vi får noget der er bedre end søen

Det har ikke kun været krusninger på vandet i MES søen, men nærmest en flodbølge når diskussionerne for og imod en nedlæggelse af MES søen har været på dagsordenen.

På mandagens byrådsmøde fremførte Oliver Bach nogle betragtninger og risici omkring nedlæggelse af søen, betragtninger som blev skudt ned af formanden for Klima-. Natur- og Bæredygtighedsudvalget i Ikast-Brande kommune, Kasper Pauli Pedersen

Af Villy Guldbrand Jensen

Vi har mødt Kasper Pauli Pedersen ved søen på Dørslundvej for at få lidt mere at vide omkring tankerne bag en nedlæggelse af MES-søen.

- Det er en kendt diskussion med nedlæggelse af søer i Danmark. Tænk bare på Tange sø, hvor man har diskuteret i årevis om en nedlæggelse af søen, så derfor er det ikke unaturligt at vi også har en diskussion. Og vi må erkende at vi ikke er enige.

Det er helt fair og jeg anerkender faktisk, at man kan sætte pris på den natur der knytter an til en sø, vi har bare rigtig meget af det i Danmark, hvorimod den vilde natur, der knytter an til vores åsystemer er en mangelvare.

Derfor er det også min overbevisning at det vi får er bedre end den sø vi har.

Læs hele artiklen med Kasper Pauli i Brande Bladet i denne uge.

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Arne Danielsen bannerannonce
Bannerannonce for dinTandlæge i Brande

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul