St. Hippolyt bliver hovedsponsor

Max Adelsbøll og St. Hippolyt-direktør Jan Röhn Pipper giver håndtryk på aftalen på Vilhelmsborg

St. Hippolyt og Dansk Islandshesteforening indgår en sponsor- og samarbejdsaftale fra den 1. april. Det betyder, at St. Hippolyt er hovedsponsor for Dansk Islandshesteforening sammen med Dansk Hesteforsikring, som har været hovedsponsor siden 2008.

Den nye aftale mellem St. Hippolyt og Dansk Islandshesteforening er baseret på et fælles værdigrundlag omkring seriøs, grundig og vidensbaseret rådgivning, høj faglighed, forfølgelse af langsigtede mål og sigter på høj grad af hestevelfærd.
- Hos St. Hippolyt glæder vi os meget over det nye samarbejde med Dansk Islandshesteforening. Vi ved, at der er en stor interesse for korrekt fodring blandt foreningens medlemmer, siger direktør hos St. Hippolyt Jan Röhn Pipper, som allerede har sat to store krydser i kalenderen. Det ene ved Dansk Islandshesteforenings aktivitetsuge i uge 29, hvor mere end 100 medlemmer samles i Kompedal Plantage for at hygge sig og lære nyt. Det andet kryds er sat ved VM for Islandske heste, der holdes i august i Herning.
I aftalen er et af målene at løfte medlemmernes viden om korrekt fodring af islandske heste. Dette vil både ske gennem artikler i TÖLT, men også ved arrangementer rundt omkring i landet.

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Bannerannonce Rahbek VVS ApS
Brande Camping

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul