Spændende program fra BrandeRocker

Knap var den sidste tone fra Skerryvores sækkepibe døet hen, før BrandeRocker præsenterer deres program for 2017.
Igen et overflødigshorn for musikelskere.
Oysterband og Tom Donovan får lov til at åbne ballet den 27. januar i Remisen.
Her holder BrandeRocker deres årlige afterparty, hvor Tom Donovan underholder medlemmerne, samtidig med at der er stor buffet og fri bar.
Men først skal Oysterband opleves i koncertsalen.
Oysterband har rødder i den traditionelle Keltiske musik – men ikke den fladtrådte floskelfyldte af slagsen. For de fem musikere drejer det sig om integritet, lidenskab, menneskelige erfaringer og følelser.
I et forrygende samspil fyldt med energi, intensitet og spilleglæde skaber de musik, der giver lyst til at danse, grine, græde eller hoppe af glæde.
Sidst Oysterband gæstede Brande, var i 2014. Og lige siden er musikforeningen, blevet opfordret til et gensyn med bandet, hvilket altså sker den 27. januar.
Efter koncerten er der afterparty med Tom Donovan.
Tom Donovan er nok den irske troubadour der til dato har gæstet de fleste danske festivaler samt et utal af spillesteder. Om det er en intim koncert i en hyggelig bodega eller det er foran flere hundrede festival-gæster, så går der næppe mange minutter før end Tom har tryllebundet alle med sin smittende glæde ved at underholde.

Nattergal på spil
Den 3. marts kommer Viggo Sommer And His Backhowlers, som siden starten i 2012 har spillet et hav af velbesøgte og succesfulde koncerter, på besøg i Smagshuset.
Showet er i konstant udvikling og er en grov blanding af Viggo Sommers vestjyske sange, lidenskabelige saxofonsoloer, vandrehistorier, forrygende tangentspilleri, glemte vittigheder, funklende improvisationer og det helt store grin!
Foruden Viggo kan du glæde dig til at høre No Thorning samt Ulrik Bust.

Die Herren og Back in Black
Den 28. april gæster Die Herren RemisenBrande, med deres 25 års jubilæumsshow U2-SILVER&GOLD.

Første gang Die Herren gæstede Brande, var i 2009, dengang som nu, er det også www.branderocker.dk der står bag invitationen.
Det danske U2-Coverband, Die Herren så dagens lys for første gang den 1. marts 1991, hvor tre af bandets nuværende medlemmer med den daværende trommeslager mødtes for første gang til en session i en øve-container i det centrale København.
Ingen af bandets medlemmer forestillede sig dengang, at Die Herren skulle blive langtidsholdbar og en markant del af den danske live-musikscene i 25 år - men det er de i høj grad blevet.
Og det fejrer Die Herren med et jubilæums-show ”U2-Silver&Gold” i Brande.
Sidst Die Herren var i Brande, var til open air koncerten ”Rock På Sporet” i 2015, det var ikke de bedste forhold, vejrguderne bød publikum. Derfor er det glædeligt, at vi kan præsentere bandet indendørs i Remisen, udtaler Jørgen Haahr fra musikforeningen www.branderocker.dk

Den 19. maj er det Back In Black (AC/DC) show der kommer i RemisenBrande
Sidst Back In Black gæstede Brande, var i 2015, så mon ikke det er tid for en gentagelse. Igen er det www.branderocker.dk der står for koncerten d. 19. maj.
Back In Black's force er den sikre og troværdige levering af det klassiske AC/DC-repertoire med rod i 70-udgivelserne. Her taler vi om numre som "Whole Lotta Rosie", "Jailbreak", "TNT" og ikke mindst "Highway to Hell". Et par genhør med de nyere klassikere fra tiden med Brian Johnson bliver det også til, for hvad er en AC/DC-aften uden "Hells Bells", "You Shook Me All Night Long" og, selvfølgelig, "Back in Black"?

Så til søs
Den 27. feb. i Remisen kan publikum opleve Mikkel Beha, der tager folk med på en eventyrlig og berigende rejse, når han deler ud af sine mange oplevelser og rejser til søs - bl.a. på familiens båd Havana.
Siden Mikkel var helt lille, har eventyret og rejserne til søs været en stor del af hans liv. En aften med Mikkel er en rejse ud i den store forunderlige verden og alle de udfordringer, der følger med, når du slipper fortøjningerne til den velkendte hverdag og tager på eventyr. Mikkel fortæller om at rejse med sine sønner, om mødet med fremmede kulturer og glæden ved at krydse de store oceaner. Men også om det hårde slid det indimellem kan være for at få sine drømme til at gå i opfyldelse.
Mikkel viser aftenen igennem billeder fra et langt liv på verdenshavene og klip fra tv-serien Kurs Mod Fjerne Kyster. Og så fortæller han selvfølgelig også om alt det, du ikke ser på tv…

Kommentarer

Hvordan bliver man medlem af Brande rocker???

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Bannerannonce for dinTandlæge i Brande
Bannerannonce Rahbek VVS ApS
Brande Camping

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul