Politik er blevet en sølle affære

Sikke en teaterforestilling - vi var vidne til i gårsdagens byrådsmøde.

Efter heftig debat i byrådssalen, om at pause alle vedvarende energier, var vi vidne til at Venstre svigtede sine musketerer S og DF.

Blåhøjs biogasanlæg blev den helt store vinder, imens borgerne i Kratlund og borgerne omkring Ikast Biogasanlæg blev aftenens taber….

Fronterne var trukket op. Den hemmelige, men også meget åbenlyse ”konstitution” mellem S, V og DF var sat i gang. De stod ryg mod ryg, som de 3 musketter. Hvor de ikke med sværd, men med ord forsøgte at forsvare deres beslutning, om at pause alt arbejde med vedvarende energi til efter valget.

Punktet blev debatteret frem og tilbage og vi argumenterede med det urimelige i at putte alle vedvarende projekter i samme hat.

Fælleslisten havde stillede et ændringsforslag, om at fortsætte de allerede igangsatte vedvarende projekter. Mod at vi i det kommende byrådsarbejde, skal arbejde med en ny politisk VE-plan. Vi argumenterede for, hvorfor et stop til vedvarende energiprojekter, ikke er den rigtige vej at gå. Med den beslutning vil Byrådet, tage både projektudvikler og borger som gidsel.

Formanden for Klima-, Natur- og Bæredygtighedsudvalget Kasper Pauli sagde igen og igen, at man ikke sådan kan trække en eller flere enkelte sager op af hatten. Han pegede fingre ad det ændringsforslag som Bruno Ostenfeldt Jensen fremlagde, som netop handlede om at trække 3 sager op; Biogasanlægget i Blåhøj, Kratlundmøllerne og Uur Hedebrug energipark ved Isenvad. Ændringsforslaget lå tæt op ad den strategiske energiplan, som DF har været ude at markedsføre.

Knap havde vi stemt og byrådsmødet var omme, før Venstre udsender en pressemeddelelse; at de vil benytte initiativretten til at behandle Blåhøj Biogasanlæg.

Venstres BREAKING news - Vi kan bestemt glæde os over at Biogas i Blåhøj vinder første runde, hvorimod Kratlundmøllerne og biogasanlægget i Ikast går en uvis fremtid i møde.

DF må virkelig have følt sig snydt. Først vælger Simon Vanggaard og Michael Würtz at stemme imod deres kollega Bruno Ostenfeldt Jensen’s ændringsforslag, for blot få minutter efter, at opdage at de er blevet dobbelt snydt, af deres loyale venner fra V. Sikke et slag DF fik.

Vores borgmester viser med al tydelighed, at han ikke evner dialogen og samarbejdet. Han kunne så nemt som ingenting, have fremlagt Venstres ønske om at trække et værk ud af hatten. I stedet lokker han sine politiske venner ud på tynd is.

I Fælleslisten, ser vi det som et udtryk for et politisk kneb, at man uden en dialog med resten af byrådet pauser alle VE-projekter. Man har den frækhed at benytte sig af et argument, om at de poliske aftaler er brudt sammen. Ingen (ud over Fælleslisten har opsagt aftalerne), derfor er det en vild antydning at stå på.

Efter sådan en forestilling, forsvinder tilliden.

Venstre viser med al tydelighed at de ikke vil et samlet byråd.

Hvor blev ordentligheden af? Hvad er der sket med den professionelle uenighedskultur og muligheden for at være i en fælles dialog med hinanden!

Politik er blevet en sølle affære

 

Rune Lyager og Lotte Stoltenborg

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Bannerannonce for dinTandlæge i Brande
Arne Danielsen bannerannonce

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul