Gå til hovedindhold

Mange virksomheder er langt med at CO2-neutralisere

Som selvstændig erhvervsdrivende med en mellemstor virksomhed har vi siden 2022 arbejdet målrettet med den grønne omstilling. I samarbejde med Erhvervsrådet Herning-Ikast og ProEnergi har vi gennemgået en omfattende screening og efterfølgende implementeret konkrete tiltag for at reducere vores klimaaftryk.

Vi har blandt andet reduceret antallet af leveringer ved at samle dem på faste ugedage, og vi samarbejder med leverandører, der også har en grøn profil. Vi bruger genbrugshydraulikolie og har alene på den post reduceret vores forbrug med 50 tons om året. Vi har installeret solceller på 1.000 m² tag, og vi sorterer vores affald helt ned til mindste stump. Og vi stopper ikke her – vi fortsætter med at optimere dér, hvor det giver mening.

Vi tror på, at hvis alle gør lidt, så gør vi det godt – og jeg ved, at mange af de virksomheder, vi er omgivet af, er lige så langt i den grønne tænkning og handling.

Derfor bliver jeg ærligt talt provokeret, når det bliver fremstillet, som om vi i den konservative byrådsgruppe ikke ønsker en grøn omstilling. Jeg bliver især ramt, når det kommer fra personer, som i virkeligheden ikke har implementeret meget mere end affaldssortering i eget hjem.

I vores gruppe bakker vi fuldt op om vedvarende energi og grøn udvikling – men vi insisterer også på, at det skal give mening lokalt, og at borgerne skal høres, især når der er frustrationer. Det er ikke grønt at træde hen over dem, man er valgt til at repræsentere.

Vi arbejder hver dag med grøn omstilling i praksis – og nogle af os er langt i den proces. At påstå andet er ikke bare forkert, det er heller ikke ordentligt.

Annette Øgaard

Ejstrupholm

 

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • camping
    camping
  • Fælleslisten
    Fælleslisten
  • BGU
    BGU
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • Birkebæk
    Birkebæk
  • Familie & Samfund
    Familie & Samfund
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Pippi Langstrømpe
    Pippi Langstrømpe
  • BGU
    BGU
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Foreningen Norden
    Foreningen Norden
  • Vestjylland Forsikring
    Vestjylland Forsikring
  • Brande City
    Brande City
  • Brande IF
    Brande IF
  • Kroket
    Kroket

    Kalender

    16 mar.

    Krocket i SIM - åbent hus

    Arrangør: SIM
    Sted: Brande Stadion, Ågade 16 i Brande
    18 mar.

    Generalforsamling i Brande Vandværk

    Arrangør: Brande Vandværk
    Sted: Brande Vandrerhjem
    19 mar.

    Teaterspirerne opfører Pipi Langstrømpe

    Arrangør: Teaterkompagniet i Brande
    Sted: Urban Street Zone, Mylius Erichsensvej 93, Brande
    20 mar.

    Teaterspirerne opfører Pipi Langstrømpe

    Arrangør: Teater Kompagniet Brande
    Sted: Urban Street Zone, Mylius Erichsensvej 93, Brande
    21 mar.

    Forårsopvisning i BGU

    Arrangør: BGU Brande Gymnastik- og Ungdomsforening
    Sted: Brande Hallerne

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.