Jæger aflivede de to sårede dyr

En læser har sendt os dette billede af et påkørt dådyr.

Det var sket ude på Dørslundvej mellem ledvogterhuset og næste ejendom.

Læseren oplyser at der oprindeligt var 2 stykker då-vildt der var blevet påkørt og dræbt, men den ene var blevet fjernet.

Uheldet skete i de tidlige morgentimer og vores læser opfordrer til at man passer på derude de næste forårsmåneder og især er agtpågivende om morgenen når det er ved at blive lyst.

Siden er vi blevet kontaktet af Stefan Veje der fortæller at han var blevet ringet op af en der var kommet forbi og havde set at der lå to dådyr der begge var levende men hårdt skadet.

Stefan er jæger så sammen med en kammerat kørte han ud på Dørslundvej og aflivede de to dyr.

- De var lysvågne og lå og skreg, forklarer Stefan, der ikke lægger skjul på at han føler det er forkasteligt bare at køre videre.

Her kunne de også finde nummerpladen fra bilen samt diverse dele fra bilen der havde påkørt de to dyr.

Man kan ringe til Dyrenes Beskyttelse Vagtcentral på 1812 eller til Falck på 7010 2030 hvis man påkører dyr der enten løber videre eller ligger og lider.

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Arne Danielsen bannerannonce
Bannerannonce Rahbek VVS ApS
Brande Camping

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul