Utak er Falckreddernes løn
Indsendt af Mikael Lund den man, 09/11/2020 - 09:28
![](https://brandebladet.dk/sites/default/files/styles/full_image_12_col/public/artikler/ambulance_59.jpg?itok=lSNfFDkS)
At utak ikke kun er verdens, men til tider også Falckreddernes løn, fik man et kedeligt bevis på lørdag aften omkring kl. 21.30.
Her var ambulancen blevet kaldt ud til en adresse på Vejlevej, hvor en person angiveligt havde brug for hjælp, men da de nåede frem til adressen, blev Falckredderne mødt med trusler.
Truslerne fik til sidst et omfang, der fik redderne til at vende ambulancen og forlade stedet uden passager.
I stedet tilkaldte de politiet, som kørte til adressen, hvor de fandt en 38-årig mand fra Brande og en 32-årig mand fra Timring, som nu begge kan imødese en sigtelse for at have truet Falckredderne.
Tilføj kommentar