Blåhøj El blev kåret som årets butik

El-Salg butikkerne i Danmark holdt sidste lørdag deres årlige generalforsamling og messe med efterfølgende festaften på Hotel Koldingfjord.

Blåhøj El har været med i El-salg kæden siden 1986.

I starten som en lille butik i forbindelse med privatbolig, men i 2008 byggede man den nye store butik med facade ud mod Sdr. Ommevej – en butik på 360 kvm., som i dag fører hvidevarer, små-el, lamper og brugskunst og derudover har pakkeshop og apoteksudsalg.

Indehaverne – ægteparret Anette og John Hansen – deles om opgaverne.

Anette står for butikken og John for den store elafdeling.

I begrundelsen for udnævnelsen til årets butik i Danmark lyder det bl.a.:

El-Salg butikken, Blåhøj El har lige siden etableringen af samarbejdet mellem El-Salg og ELON, haft stor fokus på de selektive varemærker fra ELON lager. Dette har været med til at løfte indtjeningen samt bibeholde omsætningen i butikken på samme stabile niveau, på trods af et vigende marked.

El-Salg butikken, Blåhøj El er en yderst loyal butik i El-Salg, som altid støtter op om nye tiltag, kampagner samt arrangementer i kæden.

Alt dette gør dem til en yderst velfortjent vinder af årets butik 2024 i El-Salg.

Til stede ved festaftenen var Mai Egebjerg og Palle Laursen, der er et kendt ansigt i bybilledet når han kører rundt med hvidevarer i sin hvide varebil med foto af ham selv.

Anette og John Hansen måtte desværre melde afbud på grund af en begravelse, men torsdag i denne uge tager Anette Hansen og Regitze Jensen turen til Sverige, hvor de igen skal på scenen og hædres sammen med vinderbutikkerne fra Norge, Sverige og Finland.

Butikken i Blåhøj beskæftiger 5 i butikken.

På billedet ses Dariia Matsibora, Palle Laursen, Mai Egebjerg, Regitze Jensen, Anette Hansen og John Hansen.

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Brande Camping
Bannerannonce Rahbek VVS ApS
Bannerannonce for dinTandlæge i Brande

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul