Flere med handicap i beskæftigelse i Ikast-Brande kommune

Modelfoto

Af Trine Worm Nissen, formand for DH Ikast-Brande

I Danske Handicaporganisationer Ikast-Brande er vi stolte af at bo i erhvervskommune nr 1. Vi har en kommune der er mental frikommune og som tør tænke anderledes og skabe nye løsninger sammen med borgerne.

Mennesker med handicap ønsker at deltage, bidrage og være en del af samfundet. Det gælder selvfølgelig også på arbejdsmarkedet, hvor mange mennesker med handicap ønsker at tage del og være en ligeværdig kollega. Desværre har for mange mennesker med handicap for svært ved at blive en del af arbejdsmarkedet.

På landsplan er under 6 ud af 10 borgere med handicap i job, mod 84 procent blandt befolkningen uden handicap.

Danske Handicaporganisationer Ikast-Brande anbefaler, at man i Ikast-Brande Kommune tager konkrete initiativer til at sikre, at flere mennesker med handicap bliver en del af arbejdsmarkedet.

Kommunen kan eksempelvis:

Udarbejde en strategi for, hvordan man vil sikre at mennesker med handicap bliver en del af arbejdsmarkedet. F.eks. med retningslinjer for:

• Sikring af viden om handicap blandt medarbejdere i jobcentret, herunder særligt viden om de handicapkompenserende ordninger. Dette kan fx sikres gennem efteruddannelse • Indgå flere partnerskaber med fx kommunens virksomheder omkring at tage socialt ansvar for ansættelse af mennesker på kanten af arbejdsmarkedet.

• Hvordan arbejder man med at identificere borgere, som har et handicap med betydning ift. arbejdsmarkedet. Ved hurtigt at finde ud af hvilke borgere, der har både synlige og usynlige handicap kan man hurtigere tilbyde den rette indsats. Man kan fx spørge nyledige borgere til første samtale.

• Sætte sig en målsætning for, hvor langt ned man vil bringe fleksjobledigheden. Man kan f.eks. skabe flere fleksjobs ved at tildele ledige fleksjobbere en personlig jobformidler med tid og ressourcer til at hjælpe den enkelte i job.

Vi skal bruge den hedekraft, der grundlæggende er i Ikast Brande kommune til at skabe løsninger på tværs. Vi har et stærkt og modigt erhvervsliv. Vi skal turde at investere i at få mennesker med handicap ud på arbejdsmarkedet i højere grad end det sker nu.

I Danske Handicaporganisationer Ikast-Brande vil vi gerne være sparringspartner for at være med til at sikre flere mennesker med handicap i beskæftigelse.

Vi har for mange mennesker med handicap, der står udenfor arbejdsmarkedet. Vi kan og vil bidrage.

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Bannerannonce for dinTandlæge i Brande
Brande Camping
Arne Danielsen bannerannonce

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul