I dag er det 51 år siden...

På biledet ses Jørn Berg Nielsen, Børge Øllgaard, Jørn Schweitz, Flemming Bach, Poul Nielsen, Lars Borgaard og kunstneren bag maleriet Finn Birkelund.

... at 4 unge mennesker i Brande startede popklubben BeatTown, der på et tidspunkt var Danmarks største popklub. Hver søndag eftermiddag fra kl. 15 til 18 mødtes unge mennesker fra store del af midtjylland for at høre deres popidoler. De første gange spillede The Danish Dreamers, som eneste orkester. Det havde den simple årsag at to at BeatTowns bestyrelse - Flemming Bach og Jørn Schweitz - selv spillede i The Danish Dreamers, og sammen med Jørn Berg Nielsen og Børge Øllgaard tog de initiativ til at starte popklubben op.
Tilstrømningen til popballerne var så stor, at man efterhånden kunne hyre større og dyrere orkestre. Bl.a. de danske Hitmakers, Red Squares, Peter Belli og Les Rivals og da det gik vildest til var det udenlandske navne som Brian Poole and The Tremelose, Them og Pretty Things der trak op til 800 til popbal i Brande på Hotel Dalgas.
I anledning af årsdagen havde Flemming Bach bestilt et maleri hos Finn Birkelund, som blev vist frem for de tidligere kollegaer i The Danish Dreamers og bestyrelse i BeatTown på Hotel Dalgas.
Læs historien om BeatTown og The Danish Dreamers i Brande Bladet i den kommende uge.

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Arne Danielsen bannerannonce
Brande Camping
Bannerannonce Rahbek VVS ApS

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul