BIFortiden nærmer sig ti år

Jan Svendsen

På mandagens generalforsamling i BIFortiden så formand Jan Svendsen (bill.) i sin beretning både tilbage og lidt frem mod foreningens 10 års fødselsdag i marts næste år.

Foreningen tæller et halvt hundrede medlemmer, som har været samlet i flere omgange. I januar mødte nogle få frem for at hjælpe med at rydde op i BIF’s pokalskab, og i marts fik man genbesøg fra Vejle Boldklubs Seniorklub. Dagen blev krydret med Helge Sanders beretning om sit bidrag til indførelse af betalt fodbold i Danmark.

I september blev der sat navne på en række fotos fra Lokalhistorisk Arkiv, og til efterårets sidste hjemmekamp i herrernes serie 2 var en lille trofast flok samlet til uformelt samvær.

Næste års 10 års fødselsdag, som på nær 1½ måned falder sammen med Brande IF’s 110 års jubilæum, fejres med et medlemsmøde for alle tidligere gæster mandag 14. marts.

Læs mere om generalforsamlingen i BIFortiden i Brande Bladet onsdag.

Tilføj kommentar

VIP annoncer

Annoncer

Bannerannonce for dinTandlæge i Brande
Brande Camping

Få de lokale nyheder fra Brande på Facebook

Kommende arrangementer

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.

Onlineavis

Brande Jul