Skip to main content

Tilbagegang hos BTX

Modekoncernen BTX Group (det tidl. Brandtex) med hovedsæde i Brande har offentliggjort årsregnskabet for 2016, som for fjerde år i træk udviser sorte tal på bundlinjen men alligevel betegnes som ”utilfredsstillende” af selskabets direktør, Jesper Roe.

Omsætningen er gået tilbage med næsten 9 % fra 488,3 mio. kr. i 2015 til 445,6 mio. i 2016, og endnu værre er der gået med resultatet efter skat, som er mere end halveret fra 42,9 mio. i 2015 til 20,5 mio. i 2016.

To storkunders konkurs og et større antal butikslukninger på flere af BTX’ hovedmarkeder anføres sammen med en ugunstig udvikling i flere af koncernens salgs-valutaer (primært norske og svenske kroner) samt indførelsen af et nyt ERP-system i november som hovedårsagerne til tilbagegangen.

Egenkapitalen er i årets løb faldet fra 92 mio. til 64 mio. som følge af en udbyttebetaling på 50 mio.

For 2017 forventer selskabet et resultat af den primære drift (EBIT) på niveau med 2016, hvor resultatet før finansielle poster og skat udgjorde et overskud på 33 mio.

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • camp
    camp
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    22 Nov.

    Julemarked på Bavnehøj

    Arrangør: Aktivitetscentret Bavnehøj
    Sted: Aktivitetscentret Bavnehøj
    23 Nov.

    Brande Citys julemesse

    Arrangør: Brande City
    Sted: Remisen Brande
    23 Nov.

    Julemarked i Brande Baptistkirke

    Arrangør: Brande Baptistkirke
    Sted: Brande Baptistkirke
    26 Nov.

    Spaghettigudstjeneste for børn og sultne sjæle

    Arrangør: Præsterne og Aktivitetsudvalget
    Sted: Brande Kirke og Sognegården
    26 Nov.

    Generalforsamling i Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab AMBA
    Sted: Blåhøj Hallen

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.