Skip to main content

Thomas er klar til finalen

Når DM i Skills fra d. 28.-30. april afvikles i Kultur- og Bevægelsespark Høng ved Kalundborg, er der igen en ung håndværkerlærling fra Brande blandt deltagerne.

I år er det den 21-årige elektrikerlærling Thomas Sand Kristensen, der er nået frem til finalen i det, der vel bedst kan oversættes til ”DM i håndværk”.

Her skal omkring 300 unge håndværkertalenter dyste om titlen som den bedste inden for hver deres fag, som i Thomas’ tilfælde altså er elektrikerfaget.

Han kvalificerede til DM-finalen ved at vinde regionsfinalen på Den jydske Haandværkerskole i Hadsten, og at komme i regionsfinalen ville normalt kræve en sejr i skolefinalen, som for Thomas’ vedkommende er Herningsholm.

Der var imidlertid gået efter-corona-travlhed i den på skolen, så skolefinalen blev aldrig afviklet; i stedet blev han af sin faglærer opfordret til at melde sig til regionsfinalen, hvilket han så gjorde – og vandt den!

Læs mere om den lokale Skills-finalist i Brande Bladet tirsdag.

 

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camp
    Camp
  • Bo Sand
    Bo Sand
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    14 Nov.

    Juletræstænding i Brande

    Arrangør: Brande City detail
    Sted: Store Torv i Brande
    14 Nov.

    Teaterkompagniet opfører Emil fra Lønneberg

    Arrangør: Teaterkompagniet i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    15 Nov.

    Julemarked i Blåhøj

    Arrangør: Blåhøj IF
    Sted: Blåhøj Hallen
    15 Nov.

    Griseriløbet 2025

    Arrangør: Brande Motion
    Sted: Brande Stadion, Ågade 16 i Brande
    15 Nov.

    Teaterkompagniet opfører Emil fra Lønneberg

    Arrangør: Teaterkompagniet i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.