Skip to main content

Thomas er klar til finalen

Når DM i Skills fra d. 28.-30. april afvikles i Kultur- og Bevægelsespark Høng ved Kalundborg, er der igen en ung håndværkerlærling fra Brande blandt deltagerne.

I år er det den 21-årige elektrikerlærling Thomas Sand Kristensen, der er nået frem til finalen i det, der vel bedst kan oversættes til ”DM i håndværk”.

Her skal omkring 300 unge håndværkertalenter dyste om titlen som den bedste inden for hver deres fag, som i Thomas’ tilfælde altså er elektrikerfaget.

Han kvalificerede til DM-finalen ved at vinde regionsfinalen på Den jydske Haandværkerskole i Hadsten, og at komme i regionsfinalen ville normalt kræve en sejr i skolefinalen, som for Thomas’ vedkommende er Herningsholm.

Der var imidlertid gået efter-corona-travlhed i den på skolen, så skolefinalen blev aldrig afviklet; i stedet blev han af sin faglærer opfordret til at melde sig til regionsfinalen, hvilket han så gjorde – og vandt den!

Læs mere om den lokale Skills-finalist i Brande Bladet tirsdag.

 

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • camp
    camp
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    19 Nov.

    Foredrag med Bale advokatfirma i Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Sognegården i Brande
    20 Nov.

    Kirkekoncert med Duo Zeuthen/Sivebæk

    Arrangør: Eunjiin Ko Dey
    Sted: Brande Kirke
    21 Nov.

    Fredagscafe i Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande
    22 Nov.

    Julemarked på Bavnehøj

    Arrangør: Aktivitetscentret Bavnehøj
    Sted: Aktivitetscentret Bavnehøj

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.