Skip to main content

Sjov & Leg i Brande Hallerne

Fortnite er (midlertidigt?) blevet til "Sortnite", men fortvivl ikke – Brande Hallerne byder på masser af Sjov & Leg i alle tre haller foruden svømmehallen.

Det er første gang, Brande Hallerne forsøger sig med efterårsaktiviteter ikke helt ulig den månedlige omgang Idræt for sjov.

For en halvtredser er der adgang til det hele, og det var der en del, der benyttede sig af både mandag og tirsdag.

Blandt dem Stephanie Kristensen fra Brande, som havde taget sine tre børn, Laura på 5 år, Benjamin på 4 og Alfred på bare 4 måneder med i hallen ikke bare en, men alle tre dage.

– Det er hyggeligt; det er dejligt, der sker noget i efterårsferien – og så møder vi nogle af de andre fra børnehaven og gymnastik, forklarede hun.

– Og så spiser vi middagsmad hernede, supplerede Laura, inden hun trak af med Benjamin med kurs mod gymnastikredskaberne.

Sidste chance for at deltage i Sjov & Leg i denne omgang - hvis man da ikke kan nå det inden kl. 15 i dag - er onsdag.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Nytår
    Nytår
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Reception
    Reception

    Kalender

    07 Jan.

    Suppeaften i Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Cafe Tankefryd
    07 Jan.

    Billedgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Eunjiin Dey og Arne Holst-Larsen
    Sted: Brande Kirke
    12 Jan.

    Årsmøde i Aktivitetscenter Bavnehøj

    Arrangør: Aktivitetscenter Bavnehøj Nr. Snede
    Sted: Aktivitetscentret Bavnehøj
    14 Jan.

    Generalforsamling i Brande Senior Bowling

    Arrangør: Brande Senior Bowling
    Sted: Big Bowl Center i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.