Gå til hovedindhold

Siemens Gamesa med nyt milliardunderskud

Udfordringerne vil tilsyneladende ingen ende tage for den spansk-tyske vindmøllekoncern, der netop har offentliggjort regnskabstal for 4. kvartal 2022, som samtidig er første kvartal i virksomhedens regnskabsår.

Ganske vist er omsætningen steget med næsten 10 procent sammenlignet med samme kvartal 2021, men fremgangen afspejler sig på ingen måde i resultatet.

Før skat og finansielle omkostninger har Siemens Gamesa på tre måneder realiseret et dundrende underskud på 878 mio. euro (ca. 6,5 mia. kr.), og samtidig er ordreindgangen i perioden faldet med 35 procent.

Det er ikke mindst en gennemgang af de allerede opstillede møller, der har trukket kvartalsregnskabet i minus. Opdagelsen af en række fejlbehæftede komponenter har medført højere garanti- og vedligeholdelsesomkostninger end forventet.

- Den negative udvikling i vores serviceforretning understreger, at vi har meget arbejde foran os for at stabilisere vores forretning og gøre den lønsom igen. På trods af den ekstremt udfordrende makroøkonomiske og geopolitiske situation, vi befinder os i, har vi imidlertid set fremskridt på andre områder, såsom med vores Siemens Gamesa 5.X-platform, takket være vores Mistral-program, udtaler Siemens Gamesas administrerende direktør, Jochen Eickholt, i forbindelse med offentliggørelsen af kvartalsregnskabet.

Ved årsskiftet udgjorde Siemens Gamesas rentebærende nettogæld 1,9 mia. euro (ca. 14 mia. kr.). På samme tidspunkt udgjorde ordrebeholdningen inkl. servicekontrakter 33,7 mia. euro (ca. 250 mia. kr.).

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Vestjylland Forsikring
    Vestjylland Forsikring
  • Markedsdag i Skarrild
    Markedsdag i Skarrild
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Sogneaften
    Sogneaften
  • Store Bededag
    Store Bededag
  • Camp
    Camp
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Agroland
    Agroland

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    22 apr.

    Sogneaften med Daniel Rye i Filskov Kirke

    Arrangør: Blåhøj og Filskov kirker
    Sted: Filskov Kirke
    22 apr.

    Spil sammen aften i Uhre Kirke

    Arrangør: Uhre Menighedsråd og sognepræst Anne Dolmer
    Sted: Uhre Kirke
    30 apr.

    Varme hveder, lys og salmesang

    Arrangør: Anne dolmer og aktivitetsudvalget Brande Menighedsråd
    Sted: Brande Kirke og Sognegården
    07 maj.

    Musik og sundhed med Ole Brandstrup på Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.