Gå til hovedindhold

Kulturbyen Brande indvier nyt Kunsthotel

I lørdags blev Brandes nye kunsthotel indviet, da ferniseringen af Art Hotel Dalgas skabte en kø, der strakte sig over Storegade i mere end to timer.

Af: Morten Hjorth Lindhardtsen

Hotel Dalgas i Brande indviede lørdag den 4. november ni nye værelser i et anneks på den modsatte side af hotellet i Storegade i Brande. Det skete i den bygning fra 1924, som i sin tid husede Brandes tekniske skole.

Om de første elever tilbage i 1920’erne havde mere eller mindre sved på panden til svendeprøverne, end de kunstnere, der i 2023 viste deres færdige værker frem på hvert sit værelse, må stå hen i det uvisse.

Men dømt ud fra de mange fremmødtes indbyrdes snak i gangene og ord til kunstnerne på værelserne, så har de lokale kunstnere og tovholdere på projektet bestået deres svendeprøve med ros.

- Det var en sjov og udfordrende opgave. Lærredet var ikke kun én flade. Men et lærred bestående af vægge, gulv og lofter. Og det hele ændrer størrelse og dimension alt efter hvor beskueren står, siger Lund Dickmann, som har udsmykket et af værelserne.

 

Kunst med en lokal forankring

Storegade var afspærret ved hotellet i forbindelse med ferniseringen. Og med god grund, for flere hundrede tilskuere stod klar på vejen, da Ferniseringen blev talt i gang af Rektor for Det Jyske Kunstarkademi, Søren Taaning.

- Det er fantastisk at rejse og at overnatte på hoteller. Men det er sjældent at hotelværelset bliver en del af minderne fra rejsen. Det er jeg overbevist om, at ikke vil være tilfældet, når folk overnatter i Brande i et af disse flotte værelser, sagde Søren Taaning undervejs i åbningstalen

 

Læs hele artiklen i Brande Bladet i morgen tirsdag.

Luftfotoet er taget af Jens Erik Kongsted.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret
  • Vesterlund Friplejehjem
    Vesterlund Friplejehjem
  • Peter Møller
    Peter Møller
  • camp42
    camp42
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen

    Kalender

    20 okt.

    Syng-Dansk-Dag i Remisen

    Arrangør: RemisenBrande og Højskoleforeningen
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    23 okt.

    Fredagscafe i Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    25 okt.

    Koncert med SAXOPATHS

    Arrangør: Eunjiin Dey
    Sted: Brande Kirke
    30 okt.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Anders Kjærgaard
    Sted: Sognegården i Brande
    31 okt.

    De Lokale i Uhre holder åbent hus

    Arrangør: De Lokale i Uhre
    Sted: 15 forskellige steder i Uhre. Se annonce i uge 44

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.