Gå til hovedindhold

KD takker, men takker ikke af

Antallet af KD-stemmer d. 16. november var der næsten. Bunken af stemmesedler var dog for lille, og vi bliver ikke fornyelsen i Ikast-Brande Kommunes byråd i denne omgang. Det handlede om ganske få stemmer, og vi ville være kommet positivt i spil i forhold til valgforbundsstemmer. KD får ikke en af stolene i byrådssalen og får ikke medindflydelse på børne- og ungepolitikken, omsorgs- og ældrepolitikken og heller ikke på politikken for de mindre samfund i kommunen.

Men vi er taknemmelige.

Tusind tak til jer, som har stemt på KD. Jeres stemmer var tæt på at være afgørende.  Tak til jer, som har støttet os undervejs og som har hjulpet med flyers, plakatophængning, facebookdelinger mm. Vi har fået mange positive tilkendegivelser under valgkampen, og vi har mærket støtte og opbakning. KD på regionsplan fik et rigtig godt valg. Marianne Karlsmose blev valg med mange personlige stemmer. KD er i Region Midtjylland i de næste 4 år.

Vi håber, at det nyvalgte byråd har lyttet til KD-forslag og vil tage ejerskab af tanker vi har fremført om udsatte og svage, omkring omsorgsfagene, men også omkring inddragelsen af borgere - et reelt nærdemokrati. Vi har set med bekymring på den centralisering, der har været gennem årene. Flere partier, som er i byrådet fra 1. januar, har lovet at vende denne udvikling, og KD vil være vagthund for, at der bliver taget hånd om det, men også om de urimelige arbejdsvilkår, der er i omsorgsfagene og som går ud over kommunens ældre. Desuden vil vi være vagthund for, at Blåhøj Skole får arbejdsro, at lokalråd inddrages, når beslutninger træffes og endelig, at der arbejdes på, at vi får en sammenhængende kommune.

KD er tilbage om 4 år.

På vegne af KD’s kandidater i Ikast-Brande

Jens Erik Skals

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • camp22
    camp22
  • Årets Brandit
    Årets Brandit

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.