Gå til hovedindhold

Haren topper naturtjek-listen i Ikast-Brande Kommune

Bliv fritidsforsker og hjælp med at kortlægge naturen i Ikast-Brande Kommune. Indtil videre er haren den mest sete.

Hvor mange harer er der i Ikast-Brande Kommune? Indtil videre er den registreret 46 gange i kommunen. Det viser en opgørelse fra det store forskningsprojekt ”Biodiversitet Nu”, der benytter app’en NaturTjek til kortlægge den danske natur.

- Mange helt almindelige borgere har taget deres mobiltelefon med i naturen og hjulpet forskerne med at registrere dyr, planter, svampe og levesteder, fortæller projektleder Simon Leed Krøs fra Danmarks Naturfredningsforening. Ikast-Brande Kommune er kommet godt fra start med 277 observationer, men vi håber selvfølgelig, at endnu flere har lyst til at downloade vores ”NaturTjek” app, og hjælpe forskerne med danmarkshistoriens største naturundersøgelse, fortæller Simon Leed Krøs.

Omkring 10.000 danskere har allerede valgt at downloade NaturTjek-app’en, hvor man kan registrere 30 udvalgte arter og 12 levesteder i naturen. Målet er mindst 1.500 observationer årligt fra hver kommune i Danmark, som bliver sendt direkte til forskere på Århus og Københavns Universitet.

Både dyr og planter i den danske natur har været under heftig tilbagegang de sidste mange år. Det gælder også for det hurtigste dyr i Danmark, haren, der kan løbe 80 km/t på land.

Engang var haren et af Danmarks mest almindelige pattedyr. Men gennem de sidste 50 år er der blevet færre harer, og i 2010 kom haren på den såkaldte ”rødliste” over dyr og planter, der er truet af udryddelse i Danmark.

- Ved at undersøge naturen, kan vi skabe et bedre grundlag for, hvordan vi skal hjælpe truede dyr som for eksempel haren. Man kan selv være med til at gøre en vigtig forskel ved at tjekke harer og mange andre dyre, planter og levesteder, man møder, ind på app’en, siger Simon Leed Krøs.

Du kan læse mere om hvilke arter der er registeret i din kommune på projektets hjemmeside: http://www.dn.dk/Default.aspx?ID=45463

Du kan hjælpe med NaturTjek - sådan gør du:

Download app’en ’NaturTjek’ i iTunes eller Google Play eller registrér harer online på www.biodiversitet.nu.

Smut ud i naturen og registrér guldsmede, kantareller eller andre af de 42 udvalgte arter og levesteder, du finder på din vej i naturen.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • MES
    MES
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • Agroland
    Agroland
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • camp 19
    camp 19

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    05 maj.

    Den gode politiske samtale - med Brandes 8 byrådsmedlemmer

    Arrangør: Brande City
    Sted: Pakhuset i Brande
    05 maj.

    Kransenedlæggelse på flyvergraven i Skarrild

    Arrangør: Skarrild Menighedsråd, Skarrild Borgerforening, Skarrild/Karstoft Museum og Lokalarkiv, Kulturisten og Hjemmeværnet
    Sted: Kirkegården i Skarrild
    07 maj.

    Musik og sundhed med Ole Brandstrup på Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    11 maj.

    Forum Brande inviterer til offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Brande Højskole
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.