Gå til hovedindhold

Genstridig brand under solcellepaneler

Uforsigtig brug af en ukrudtsbrænder var efter alt at dømme årsagen til en brand mandag eftermiddag på en landejendom på Hallundbækvej mellem Ejstrupholm og Brande.

Alarmen indløb kl. 14.35, og meldingen lød på gårdbrand, men helt så alvorligt var det dog ikke - men det kunne det måske være blevet.

Indsatsleder Henrik Dam Sørensen fortæller, at der var gået ild i et ca. 80 kvadratmeter stort skur med solceller monteret ovenpå taget. Skuret stod kun nogle få meter fra en trelænget, stråtækt gård, og netop solcellerne gjorde slukningsarbejdet ekstra kompliceret.

Panelerne var monteret ovenpå nogle stålplader, som igen var monteret ovenpå et eternittag, så flammerne havde så at sige masser af hulrum at gemme sig i. Samtidig skulle brandfolkene være ekstra opmærksomme på deres egen sikkerhed, da et solcelleanlæg jo som bekendt producerer strøm.

Det lykkedes dog at få slukket branden i løbet af knap halvanden time; dels kunne man dæmpe flammerne nedefra, dels kunne man ved hjælp af liften få løftet det øverste af tagrygningen væk og ad den vej nå ned til flammerne, forklarer indsatslederen.

Ejendommens 78-årige ejer måtte i øvrigt en tur på sygehuset til observation for røgforgiftning: Han havde selv forsøgt at få bugt med flammerne, inden brandvæsenet nåede frem.

Udover en tur på hospitalet står manden også til en bøde for at have overtrådt Beredskabsloven qua sin uforsigtige brug af ukrudtsbrænderen.

Politi

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • MES
    MES
  • camp 20
    camp 20
  • Årets Brandit
    Årets Brandit

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.