Gå til hovedindhold

Folketingsmedlem til brevet fra Ikast-Brande Kommune: Det er for slapt!

Folketingsmedlem Dina Raabjerg valgt for De Konservative er ikke imponeret over byrådet i Ikast-Brande kommunes henvendelse til udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek.

- Jeg havde drømt om at byrådet som minimum havde inviteret sig selv til møde med de relevante ministre og havde medbragt konkrete forslag til løsninger på problemet på Kærshovedgaard.

At sende endnu en henstilling har næppe en effekt, da man jo løbende har gjort opmærksom på problemerne, og de mange spørgsmål der er stillet i Folketinget af oppositionen det seneste år har været uden effekt, lyder det fra Dina Raabjerg, der ønsker at byrådet smider fløjlshandskerne og går helt anderledes hårdt til værks overfor de relevante ministre.

Politik

Kommentarer

Indsendt af Henrik Engedahl (ikke efterprøvet) den tor, 2 maj 2024 - 14:03

Kære Dina

Det ville være dejligt om du med afsæt i din egen stol på Christiansborg stille og roligt ville forsøge at påvirke dine omgivelser til at finde nogle løsninger i fællesskab …. Uanset partifarve. (Både dit og mit parti var med til at etablere Kærshovedgård Udrejsecenter i sin tid …)

Jeg har svært ved at se noget konstruktivt i at du her skyder mod “dit eget” byråd, hvor du for ganske nylig havde en plads. Henvendelsen fra Ikast-Brande Kommunes byråd - heriblandt 5 Konservative medlemmer - kunne i stedet være et fint afsæt for at du selv hjalp lidt til der hvor du nu opholder dig. Det ville vi være taknemmelige for. I den sammenhæng synes jeg ikke at dette indlæg i BrandeBladet tjener noget konstruktivt formål. Men det var måske heller ikke meningen med indlægget.

Jeg håber at du vil hjælpe til med at finde løsninger og lettelser for din gamle kommune.

Vh Henrik Engedahl, byrådsmedlem, bosat i Bording

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • Brande
    Brande
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Troens Ord
    Troens Ord
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Henning Nielsen
    Henning Nielsen
  • Give Møbler
    Give Møbler

    Kalender

    22 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med Claus Møller

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    23 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med pas. Arnbjørn Hågensen

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    23 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med Jørgen Jørgensen

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    24 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med pas. Jens Garnfeldt

    Arrangør: Troens Ord og Tetiana Maksymova
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    24 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med pas. Jens Garnfeldt

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.