Gå til hovedindhold

Det danske fodbold-paradoks

Vi elsker alle sammen dette danske fodboldlandshold. Naturligvis. Og i øjeblikket er der grund til jubel. Landsholdet har skrabet så mange resultater sammen i de senere år, at det nu er placeret i den absolutte europæiske top. Altså det danske landshold er seedet i bedste, europæiske gruppe og får derfor bedre lodtrækning. Vi undgår nogle af de stærkeste hold.

Så langt så godt. Og så alligevel: Jeg bruger udtrykket  ”skrabet sammen”. For det er jo, hvad der sker. 1-0 over England på Wembley lyder vildt imponerende. Det imponerende er imidlertid kun forsvar og målmand. Danmark vandt på et straffespark, som ganske enkelt aldrig skulle have været dømt. Forleden aften gentog historien sig - denne gang i København. Danmark vandt 2-1 over Island på to straffespark, hvoraf det ene var tyndt og det andet tyndere. Og mod Island var forsvaret for en gangs skyld heller ikke imponerende. Vi kan da glæde over placeringen blandt de ti bedste landshold i Europa, men lande som Tyskland, Holland og Italien, der ligger længere nede, skal vi nu ikke ligefrem glæde os til at møde i en eventuel kvalifikationsturnering. Som det danske landshold spillede forleden mod Island, vil vi tabe til den slags modstandere.

Det er et paradoks i dansk fodbold, at det nuværende landshold - der har sikret Danmark den bedste placering på den internationale fodbold-rangliste, ikke formår at skabe noget. Det er også et paradoks, at Danmark i landskampen mod Sverige forleden måtte stille med et reservehold, især i anden halvleg. Men i den halvleg spillede danskerne levende og godt - og scorede to mål. Mod Island - hvor A-kæden var inde fra start - spillede danskerne sig ikke frem til noget som helst. De spillede frem og tilbage, leverede stribevis af fejlafleveringer og dårlige tæmninger - og var en overgang i anden halvleg ved at blive spillet ned - af Island, hvis hold er langt fra fordums styrke.

Og så står vi ved det helt store paradoks i dansk landsholdsfodbold: Uanset hvor flot en placering, landsholdet har på diverse lister, er det ikke nær så godt, som det landshold, der under Sepp Pionteks ledelse spillede champagnefodbold. Det bedste landshold, Danmark har haft i nyere tid.  Spillere som Elkjær, Lerby, Arnesen, Laudrup, Olsen og Simonsen…..De var ikke spillere, der nu og da kom på banen i deres klubber - de var fast inventar i startopstillingen. Det landshold vandt aldrig noget som helst. Bortset fra det vigtigste af alt: Det vandt vore hjerter, fordi det spillede vidunderlig fodbold. Den trup spillede i et tempo og med en teknik, der på det tidspunkt var unikt. Forleden så vi nogle danske angribere - det bliver de i det mindste kaldt - der ikke kunne gøre noget som helst mod Island. Jeg sad med kaffen foran tv og tænkte: Hold da op, hvor er der langt til Preben Elkjær….

Vort landshold har succes, set på indsamlede points. Det er lige som at skulle glæde sig over en rig onkel. Der er nærig.       

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Peter Møller
    Peter Møller
  • Vesterlund Friplejehjem
    Vesterlund Friplejehjem
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret
  • Takkeannonce Jonna
    Takkeannonce Jonna
  • camp41
    camp41

    Kalender

    20 okt.

    Syng-Dansk-Dag i Remisen

    Arrangør: RemisenBrande og Højskoleforeningen
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    23 okt.

    Fredagscafe i Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    25 okt.

    Koncert med SAXOPATHS

    Arrangør: Eunjiin Dey
    Sted: Brande Kirke
    30 okt.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Anders Kjærgaard
    Sted: Sognegården i Brande
    01 nov.

    De Lokale i Uhre holder åbent hus

    Arrangør: De Lokale i Uhre
    Sted: 15 forskellige steder i Uhre. Se annonce i uge 44

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.