Gå til hovedindhold

BioMar indtager Kina

BioMar og en kinesisk delegation under ledelse af Yan Jinhai, viceguvernøren for regeringen af den kinesiske provins Qinghai, mødtes forleden på BioMars fabrik i Brande for at overvære underskrivelse af en samarbejdsaftale mellem BioMar og Kinas største ørredopdræt, Minze Long Yang Xia. Samarbejdet omfatter levering af højtydende fiskefoder, der nedsætter miljøaftrykket med næsten det halve sammenlignet med lokalt produceret kinesisk foder. 

Den kinesiske regering er ved at implementere nye retningslinjer for grøn udvikling af akvakulturen i Kina. Denne plan for grøn udvikling omfatter en håndfuld politikker, der skal begrænse det samlede miljøaftryk fra fiskeopdræt og som fremmer en omlægning af erhvervet som helhed.

Kinesiske Minze Long Yang Xia er en grøn pionervirksomhed, der har investeret i moderne fiskeopdrætsteknologi. I takt med, at den kinesiske regering udruller det nye initiativ ”Grøn udvikling af akvakulturen”, forventes det, at også andre kinesiske fiskeopdrættere vil vise øget interesse i mere bæredygtige foderløsninger.

Anders Brandt-Clausen, administrerende direktør for fabrikken i Brande, ser frem til at levere miljøvenligt, højtydende foder ”Made in Denmark” til kinesiske Minze Long Yang Xia’s ørredanlæg. Ifølge Anders Brandt-Clausen bekræfter besøget af den kinesiske delegation i Brande, at Danmark er kendt som foregangsland indenfor effektiv og miljørigtig akvakultur.

- Dette understregedes også af den vigtighed, delegationen tillagde at repræsentanter fra interesseorganisationen Dansk Akvakultur og fra AquaSearch Ova, en af de velrenommerede danske leverandører af ørredæg til opdræt, var tilstede under mødet, fortæller Anders Brandt-Clausen.

Læs mere om det kinesiske besøg hos BioMar i Focus Ikast-Brande tirsdag.

Erhverv

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • camp22
    camp22
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Søby Musical
    Søby Musical

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.