Skip to main content

Bestseller sender 100 mio. til Ukraine

Kasper Reggelsen

Bestseller har desuden stoppet al samhandel med Rusland, og modekoncernens ansatte kan få fri - med løn - til at deltage i hjælpearbejdet. Det oplyser Bestsellers kommunikationschef, Kasper Reggelsen (bill.), i et oplslag på LinkedIn.

"Som mange andre virksomheder har vi ledt efter måder at støtte på", skriver Kasper Reggelsen bl.a. i opslaget. 

Det er Bestsellers moderselskab, Heartland, der har doneret de 100 mio., som bl.a. skal fordeles med hjælp fra Røde Kors, Unicef og FN's flygtningeorganisation UNHCR.

Desuden erklærer Bestseller sig parat til at tage imod ukrainske flygtninge og hjælpe dem med job og bolig efter behov.

"Vores hjerter og sind er hos det ukrainske folk og naturligvis vores kolleger, deres familier og venner, som er direkte eller indirekte berørt. At se alle i Bestseller og Heartland støtte, er monumentalt", afslutter Kasper Reggelsen sig opslag.

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 38
    Camping 38

    Kalender

    18 Sep.

    Stolegymnastik med Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brandlundparken i Bikuben
    19 Sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med foredrag "Fra Skagen i nord til Kruså i syd"

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    21 Sep.

    Høstgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådene
    Sted: Brande Kirke
    21 Sep.

    Menighedsmøde Brande

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Sognegården
    21 Sep.

    Høstgudstjeneste i Skærlund Kirke

    Arrangør: Menighedsrådene
    Sted: Skærlund Kirke

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.