Gå til hovedindhold

48000 kvm. haller ved motorvejen i Brande

Den 1. januar 2025 står de første 20.000 kvm. haller klar til brug – og der er forberedt til yderligere 28.000 kvm. haller langs motorvejen

Af Villy Guldbrand Jensen

- Jeg har min daglige gang på KMC i Brande hvor jeg hjælper til med min kranbil, fortæller vognmand Michael Andersen fra Brande.

På et tidspunkt kom 115.000 kvm. jord til salg langs motorvejen nord for Brande, og jeg havde tidligere snakket med folkene på KMC og hørt at de manglede lagerplads, så ideen til koldhaller ved motorvejen til udlejning opstod og der var ikke langt fra ide til handling.

Jeg købte jorden og kontaktede derefter KMC for at høre om de var interesserede, hvis jeg byggede haller, og det var de.

Foreløbig har vi lavet en langtids lejekontrakt på 10 haller af 2.000 kvm. som skal stå færdige til 1. januar 2025.

Lagerhallerne vil kunne ses tydelig fra motorvejen, og når de sidste haller bliver bygget, vil de nå helt ud til motorvejen.

 

Bygger selv

Michael Andersen bygger selv hallerne, med hjælp fra lokale håndværkere og egne fritimer.

Tilkørslen bliver fra Herningvej, hvor Michael Andersen har tilladelse til op til 55 biler i døgnet.

I dag har KMC blandt andet lager i det gamle Martensens Fabrik på Hyvildvej i Brande.

Med de nye haller vil firmaet kunne samle deres lager og få bedre tilkørselsforhold.

På spørgsmålet om ikke der skal solceller på de store tagflader på hallerne, lyder det fra Michael Andersen:

- Vi har vendt det, og jeg vil ikke afvise at vi på et tidspunkt dækker tagene med solceller – ja, jeg vil næsten sige at jeg håber det, lyder det fra vognmanden, der fortsætter med sit vognmandsfirma upåagtet at han bliver ejer af 48.000 kvm. haller i Brande.

- Vi har tre biler, der bl.a. kører med kartofler og vi klarer underleverancer indenfor vindmølleindustrien, og det fortsætter vi med.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Brande
    Brande
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Troens Ord
    Troens Ord
  • Henning Nielsen
    Henning Nielsen
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum

    Kalender

    01 aug.

    Sommerfest i Drantum

    Arrangør: Bestyrelsen for Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    11 aug.

    Drop-in Alpha med Troens Ord

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Storegade 24, Brande
    18 aug.

    ASC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    19 aug.

    AUC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    20 aug.

    ASC audit på Biomar i Brande

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.